Lipcowe zmiany VAT

0
1606
podatek vat 2021 vat oss

Unia Europejska wprowadziła 1 lipca 2021 roku istotne zmiany dla przedsiębiorców prowadzących e-sklepy. VAT OSS, bo o nim mowa dotyczy tych działalności, które prowadzą sprzedaż na rynek zagraniczny albo sprowadzają towar z kraju ojczystego. Sprawdź, jakie nowości przewiduje pakiet VAT dla branży e-commerce.

 

Sprzedaż wysyłkowa B2C

Zmiany dotyczą sprzedaży w sklepach online, która odbywa się na rynku detalicznym i dotyczy obrotu towarów i usług na odległość w krajach Unii Europejskiej. Dotyczy także małych przesyłek z państw trzecich. Zmiany mają być podyktowane chęcią ujednolicenia konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami z UE, a z krajów spoza wspólnoty. Weźmy pod uwagę, że dotychczas zakupy i małe przesyłki, które nie przewyższały wartości 22 euro, nie były opodatkowane – dotyczyło to między innymi paczek z Chin. Czy wiesz, że w ten sposób budżet krajów unijnych tracił ponad 1 miliard euro podatku?

 

Kogo obejmuje VAT OSS?

Chcesz wiedzieć, czy zmiany wprowadzone od 1 lipca 2021 roku dotyczą Twojej działalności? VAT OSS obowiązuje wszystkie firmy założone na terenie Unii Europejskiej, które prowadzą sprzedaż w krajach wspólnoty, ale też firmy, których siedziba nie znajduje się w UE, ale sprzedaż odbywa się w krajach członkowskich. Tym samym, obowiązek opodatkowania towarów dotyczy wszystkich działających w branży e-commerce, w tym platformy internetowe, jak Allegro.

Nowe regulacje objęły też sklepy online, które prowadzą sprzedaż jedynie na terenie lokalnym, w swoim kraju. Obniżono próg, zgodnie z którym firma musi zapłacić VAT i dzisiaj wynosi on 10 tysięcy euro. W Polsce kwota ta to 42 tysiące złotych rocznego limitu.

 

System OSS, by ułatwić płacenie podatków

System OSS pozwala ujednolicić płatności. Jeśli ten by nie powstał, przedsiębiorca musiałby płacić podatek w każdym kraju członkowskim, w którym prowadzi sprzedaż. OSS pozwala płacić jeden, całościowy podatek, a Urząd Skarbowy przekaże stosowną kwotę do państw, w których prowadzona jest sprzedaż online. Wszystko to bez rejestracji w innych krajach.

 

Zmiany płatności VAT a portale aukcyjne

Nadal podstawą działalności licznych e-sklepów pozostaje sprzedaż na portalach aukcyjnych. W pakietach Sellingo z powodzeniem można łączyć oferty sprzedażowe ze strony www sklepu z Allegro, co umożliwia zwiększenie sprzedaży i generowanie większych zysków. Jak zmiany wprowadzone przez UE z dniem 1 lipca 2021 roku wpływają na działalność Allegro? Sprzedaż na portalu aukcyjnym w niektórych przypadkach także obejmie rozliczanie na nowych zasadach. Transakcje, których będą dotyczyć, to sprzedaż towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro, importowanych z krajów trzecich oraz sprzedaż na rzecz konsumentów UE. Transakcje według nowych regulacji rozliczane będą również w przypadku, kiedy sprzedaż odbywa się w krajach członkowskich na terenie UE, ale siedziba sklepu www zarejestrowana jest w kraju trzecim.

Transakcje Allegro rozliczane będą w systemie eCommerce VAT. Portal rozliczy zakup w momencie wpłaty od kupującego na konto sprzedającego, a należną kwotę doliczy do wystawianej co miesiąc faktury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj