wtorek, 30 maja, 2023
20.7 C
Warszawa

Lipcowe zmiany VAT

Unia Europejska wprowadziła 1 lipca 2021 roku istotne zmiany dla przedsiębiorców prowadzących e-sklepy. VAT OSS, bo o nim mowa dotyczy tych działalności, które prowadzą sprzedaż na rynek zagraniczny albo sprowadzają towar z kraju ojczystego. Sprawdź, jakie nowości przewiduje pakiet VAT dla branży e-commerce.

 

Sprzedaż wysyłkowa B2C

Zmiany dotyczą sprzedaży w sklepach online, która odbywa się na rynku detalicznym i dotyczy obrotu towarów i usług na odległość w krajach Unii Europejskiej. Dotyczy także małych przesyłek z państw trzecich. Zmiany mają być podyktowane chęcią ujednolicenia konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami z UE, a z krajów spoza wspólnoty. Weźmy pod uwagę, że dotychczas zakupy i małe przesyłki, które nie przewyższały wartości 22 euro, nie były opodatkowane – dotyczyło to między innymi paczek z Chin. Czy wiesz, że w ten sposób budżet krajów unijnych tracił ponad 1 miliard euro podatku?

 

Kogo obejmuje VAT OSS?

Chcesz wiedzieć, czy zmiany wprowadzone od 1 lipca 2021 roku dotyczą Twojej działalności? VAT OSS obowiązuje wszystkie firmy założone na terenie Unii Europejskiej, które prowadzą sprzedaż w krajach wspólnoty, ale też firmy, których siedziba nie znajduje się w UE, ale sprzedaż odbywa się w krajach członkowskich. Tym samym, obowiązek opodatkowania towarów dotyczy wszystkich działających w branży e-commerce, w tym platformy internetowe, jak Allegro.

Nowe regulacje objęły też sklepy online, które prowadzą sprzedaż jedynie na terenie lokalnym, w swoim kraju. Obniżono próg, zgodnie z którym firma musi zapłacić VAT i dzisiaj wynosi on 10 tysięcy euro. W Polsce kwota ta to 42 tysiące złotych rocznego limitu.

 

System OSS, by ułatwić płacenie podatków

System OSS pozwala ujednolicić płatności. Jeśli ten by nie powstał, przedsiębiorca musiałby płacić podatek w każdym kraju członkowskim, w którym prowadzi sprzedaż. OSS pozwala płacić jeden, całościowy podatek, a Urząd Skarbowy przekaże stosowną kwotę do państw, w których prowadzona jest sprzedaż online. Wszystko to bez rejestracji w innych krajach.

 

Zmiany płatności VAT a portale aukcyjne

Nadal podstawą działalności licznych e-sklepów pozostaje sprzedaż na portalach aukcyjnych. W pakietach Sellingo z powodzeniem można łączyć oferty sprzedażowe ze strony www sklepu z Allegro, co umożliwia zwiększenie sprzedaży i generowanie większych zysków. Jak zmiany wprowadzone przez UE z dniem 1 lipca 2021 roku wpływają na działalność Allegro? Sprzedaż na portalu aukcyjnym w niektórych przypadkach także obejmie rozliczanie na nowych zasadach. Transakcje, których będą dotyczyć, to sprzedaż towarów o wartości nieprzekraczającej 150 euro, importowanych z krajów trzecich oraz sprzedaż na rzecz konsumentów UE. Transakcje według nowych regulacji rozliczane będą również w przypadku, kiedy sprzedaż odbywa się w krajach członkowskich na terenie UE, ale siedziba sklepu www zarejestrowana jest w kraju trzecim.

Transakcje Allegro rozliczane będą w systemie eCommerce VAT. Portal rozliczy zakup w momencie wpłaty od kupującego na konto sprzedającego, a należną kwotę doliczy do wystawianej co miesiąc faktury.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

Znajdziesz nas także tutaj:

174FaniLubię
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -

Latest Articles