Wiedza o Kontrahencie Kluczem do Udanej Współpracy

0
2265
umowa
Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz własną firmę, pamiętaj, że przed podpisaniem umowy warto sprawdzić kontrahenta. Dlaczego? Bo dzięki temu unikniesz potencjalnych dłużników, Twoja firma będzie w dobrej kondycji finansowej i z przyjemnością będziesz wykonywać swoje usługi. Jak jednak to zrobić? Jeśli jesteś przedsiębiorcą i masz własną firmę, pamiętaj, że przed podpisaniem umowy warto sprawdzić kontrahenta. Dlaczego? Bo dzięki temu unikniesz potencjalnych dłużników, Twoja firma będzie w dobrej kondycji finansowej i z przyjemnością będziesz wykonywać swoje usługi. Jak jednak to zrobić? Jeden z przedsiębiorców powiedział kiedyś: „Myślałem, że gdy zacznę pracować na własny rachunek, będę miał więcej czasu, mniej zmartwień i więcej pieniędzy. Gdy otworzyłem firmę, zrozumiałem, jaki spadł na mnie ciężar odpowiedzialności i trosk”. Być może podzielasz odczucia cytowanego właściciela firmy. Niestety prócz wielu zysków, możliwości rozwoju i samodoskonalenia, własny biznes niesie za sobą duże ryzyko i wkłada na barki ciężar problemów. Jednym i częstym z nich są niewypłacalni kontrahenci. Dlatego by uniknąć tego, ale jakże kluczowego kłopotu, sprawdź potencjalnego kontrahenta jeszcze przed podpisaniem umowy. Co dokładnie Ci to umożliwi?

Kontrahent i korzyści jego „prześwietlenia”

Prócz spokojniejszego snu i mniej stresów, sprawdzenie kontrahenta pozwala:

  • Zadbać o dobrą kondycję finansową firmy,
  • Zminimalizować ryzyko korzystania z usług windykacyjnych,
  • Uniknąć przestojów płatniczych, a co za tym idzie Twoich potencjalnych długów,
  • Uniknąć współpracy z dłużnikiem, który nie tylko jest niewypłacalny, ale może także ogłosić bankructwo. Wtedy swoich pieniędzy możemy dochodzić tylko na drodze sądowej, która jest kosztowna i trwa nawet kilkanaście miesięcy.

Widzimy więc, jak ważna jest ta pierwsza weryfikacja współpracy. Dzięki temu  firma nie będzie mieć strat i będzie mogła zawrzeć umowę z kontrahentem, który jest godny zaufania.

Gdzie więc szukać informacji o wiarygodności kontrahenta?

Potencjalny kontrahent i metody weryfikacji

Na szczęście, przedsiębiorcy nie są w tej kwestii pozostawieni sami sobie i mogą w łatwy sposób uzyskać potrzebne informacje dotyczące wiarygodności kontrahenta. Oto kilka z nich:

Wywiad środowiskowy

Często nierzetelny kontrahent zostawia za sobą frustrację, złość i chęć odwetu, co skutkuje śladami w opinii publicznej, a szczególności na forach internetowych dla przedsiębiorców i innych portalach.

Portale społecznościowe są „bogatym” źródłem wiedzy, a opinie współpracujących z nim osób mogą dać nam pogląd na wiarygodność kontrahentów. Oczywiście podstawą naszych informacji nie powinny być tylko i wyłącznie takie źródła. Dlaczego? Niejednokrotnie konkurencja w ten sposób chce zaszkodzić przedsiębiorcy spółki, która lepiej radzi sobie na rynku niż jego. Miej to na uwadze.

opinie na temat kontrahenta

 

Giełdy wierzytelności

Sprawdzenie wierzytelności spółki, firmy czy osób fizycznych jest też możliwe dzięki internetowym giełdom wierzytelności. Czym się one zajmują? Jest tam zawarty krajowy rejestr długów i informacje gospodarcze o dłużnikach. Giełda długów pozwala na handel wszelkimi wierzytelnościami, dzięki czemu przedsiębiorca może uzyskać szybciej swoje pieniądze. Giełdy wierzytelności są też świetnym źródłem danych. Informacja o działalności gospodarczej, jej dane, wielkość powinności i cena odkupu długu – to najważniejsze wiadomości, jakie tutaj znajdziemy.

KRS, czyli Krajowy Rejestr Sądowy

Jeśli naszym potencjalnym kontrahentem ma być firma lub spółka pomocny jest KRS.

Jakie informacje tu znajdziemy? Podstawowe dane osobowe podmiotu, NIP, REGON, czy działalność działa, a może jest zamknięta lub zawieszona i co najważniejsze, czy jest prowadzone postępowanie upadłościowe i informacje o zaległościach podatkowych dla urzędu skarbowego. Pomocna może też być informacja, kto w imieniu spółki faktycznie może podpisywać wszystkie umowy. Niejednokrotnie jest tak, że podpisują je przedstawiciele, którzy nie mają do tego uprawnień, a w przypadku zadłużenia czują się bezkarnie, bo na drodze sądowej okazuje się, że umowa nie miała podstawy prawnej i nie mogła być wiążąca.

Warto zaglądać do krajowego rejestru sądowego w łatwy i szybki sposób pomoże nam sprawdzić sytuację finansową kontrahentów i firm (w tym wszelkich spółek np. z ograniczoną odpowiedzialnością). Ale internet, giełda wierzytelności i KRS to nie wszystkie narzędzia sprawdzania potencjalnych dłużników i ich należności.

CEIDG, czyli Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

CEIDG pomoże nam wyszukać wszystkie osoby, które mają jednoosobową działalność gospodarczą. Czego dowiemy się z centralnej ewidencji i informacji? Znajdziesz tu szereg danych osobowych, miejsce wykonywania działalności, przedmiot, NIP, REGON, informację czy jest prowadzone postępowanie naprawcze. W CEIDG możesz też sprawdzić, czy działalność jest aktywna, w spoczynku lub zawieszeniu, a także dane dotyczące upadłości. W niejednym przypadku możemy natknąć się na informację o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej. Wtedy bezzwłocznie należy odpuścić sobie taką współpracę.

Rejestr Dłużników Niewypłacalnych

Tu znajdziemy wszystkie osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą, które ogłosiły swoją upadłość lub zostały do tego obowiązane w postępowaniu egzekucyjnym. Dowiemy się również czy dana firma funkcjonuje w rejestrze dłużników i z jakiego powodu (w tym dłużników alimentacyjnych) oraz czy została pozbawiona prawa prowadzenia działalności gospodarczej.

Biura Informacji Gospodarczej

I na koniec wisienka na torcie. Jeśli chodzi o sprawdzenie wiarygodności kontrahenta oraz poszukujemy konkretnych informacji o działalności gospodarczej, pomocne w pozyskaniu tych danych będą biura informacji gospodarczej (BIG). Jaką wiedzę z nich uzyskamy?

  • Dowiemy się, czy nasz potencjalny klient ma opóźnienia w płatnościach.
  • Uzyskasz informacje o wynikach finansowych, powiązaniach kapitałowych lub osobowych danego podmiotu co pozwoli spojrzeć na niego z szerszej perspektywy.

A co jeśli nie masz na to wszystko czasu, bo nie cierpisz na brak potencjalnych klientów i ocenienie czy podjąć z nimi współprace mija się z celem z powodu małych mocy przerobowych? A może wydaje Ci się to zbyt skomplikowane i boisz się czegoś przeoczyć? Na to też jest rozwiązanie. Możesz skorzystać z usług firmy zewnętrznej takiej jak np. Coface. Temat zobowiązań należy co codzienności dzisiejszego biznesu, dlatego powstały Biura Informacji Gospodarczej. Bardzo często takie firmy jak w/w zajmują się kompleksowością działań. Prócz danych gospodarczych, przygotują konkretny raport statystyczny, ocenią czy warto podjąć z kontrahentem współpracę zarówno z krajowym jak i zagranicznym, a niejednokrotnie przygotują dla Ciebie i Twojej firmy indywidualny harmonogram i plan działania na wypadek problemów z wypłacalnością dłużnika. Służą pomocą prawną i zapewnią Ci wsparcie na każdym etapie współpracy. Warto więc skorzystać z przedstawionych możliwości i dopasować je do siebie, bo prowadzenie własnej działalności ma nie przysparzać nam zmartwień, a jak najwięcej korzyści i zadowolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj