Tradensa.pl – Produkcja kół zębatych a klasyczne i nowoczesne metody kontroli jakości

0
735
koła zębate

Ze względu na nieunikniony błąd obróbki i odkształcenie obróbki cieplnej, faktycznie obrobiona powierzchnia zęba często odbiega od teoretycznej powierzchni zęba lub standardowej powierzchni zęba. Równocześnie, choć przekładnia zębata oraz jej funkcja są już znane od lat – to jednak wciąż można obserwować ogólne zacofanie światowej technologii obróbki cieplnej, a to wpływa na fakt, że odchylenie będzie większe. To prowadzi do licznych problemów, jak:

  • wzrost błędu przekładni,
  • niestabilne zazębienie,
  • wytwarzanie wibracji i hałasu.

Wadliwie działające dłutaki do rowków wpustowych mogą nawet prowadzić do błędów powodujących przedwczesną awarię pary kół zębatych. Dlatego błąd powierzchni zęba koła zębatego musi zostać skorygowany, a korekcja błędu powierzchni zęba koła zębatego opiera się na dokładnym pomiarze rzeczywistej powierzchni zęba i teoretycznego błędu projektowego powierzchni zęba. Tylko wtedy frez ślimakowy może spełniać w pełni funkcję, do której został zaprojektowany.

Technologia CNC – zmiany w korygowaniu błędów produkcyjnych

W ostatnich latach pojawienie się wysokoprecyzyjnego centrum pomiaru kół zębatych CNC opartego na zasadzie pomiaru współrzędnościowego umożliwia dokładne wykrywanie błędu powierzchni zęba na poziomie, który to tradycyjne narzędzia do produkcji kół zębatych nie były w stanie uzyskać.

W przypadku kół zębatych pomiar współrzędnych polega na przyjęciu zmierzonego koła zębatego jako czystej geometrii, uzyskaniu danych współrzędnych powierzchni zęba rzeczywistego koła zębatego poprzez pomiar i porównaniu go z teoretyczną powierzchnią zęba, aby uzyskać błąd powierzchni zęba koła zębatego.

Natomiast w porównaniu z mechanicznymi generatywnymi przyrządami pomiarowymi, największą zaletą centrum pomiaru kół zębatych CNC jest możliwość pomiaru powierzchni zębów kół zębatych o skomplikowanych kształtach. Oczywiście niektóre narzędzia takie jak przepychacze do rowków wpustowych są nadal niezbędne – dla ponadczasowych standardów nigdy nie zabraknie miejsca w tej branży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj