Sprzedajesz prywatnie przez internet – uważaj na limity od 2023 roku bo inaczej może zapukać skarbówka!

0
1179
drobna sprzedaż prywatna w 2023 roku

Nowe przepisy dotyczące prywatnej sprzedaży. Do jakiego limitu można sprzedawać, aby nie zwracać uwagi Urzędu Skarbowego?

Drogi czytelniku, już na wstępie chcemy zaznaczyć, że poniższy tekst nie ma na celu nakłaniania do obchodzenia obowiązujących w Polsce przepisów prawa. Treść jest czysto informacyjna, naszym celem jest uświadomienie użytkowników platform sprzedażowych, że wraz z nadejściem 2023 roku w życie weszły nowe przepisy. Ich znajomość pozwoli na jeszcze lepsze funkcjonowanie w sieci i całej branży e-commerce.

Handel w sieci i obowiązki platform cyfrowych

Nowe przepisy prawa w zakresie handlu za pośrednictwem internetu to efekt unijnej dyrektywy z marca 2021 roku. Zgodnie z nią sprzedażowe platformy cyfrowe, jak Allegro, OLX czy Vinted mają obowiązek raportowania sprzedaży, która jest realizowana za ich pośrednictwem. Wszystko po to, aby „fiskus” mógł dokonywać analiz i wykrywać nieopodatkowane działalności gospodarcze.

Drobny handel w sieci

Nowe przepisy nie dotyczą osób, które w ciągu roku rozliczeniowego dokonują maksymalnie 30 transakcji w ramach tzw. drobnego handlu, a generowane obroty z tego tytułu nie są większe niż 2 tysiące euro.

Co istotne, platformy cyfrowe, które nie wywiążą się z corocznego obowiązku raportowania, zostaną ukarane grzywną w wysokości do nawet 5 milionów złotych.

Co ma znaleźć się w raportach platform sprzedażowych?

Kto czym handluje, jakie usługi świadczy, jakie generuje obroty, a nawet, na jaki rachunek bankowy trafiają przelewy z transakcji sprzedażowych w sieci, właśnie takie informacje mają znaleźć się w raportach, które obowiązkowo mają dostarczać Urzędom Skarbowym platformy typu Allegro czy OLX.

Takie działania mają na celu uszczelnienie systemu podatkowego oraz wyłapywanie podmiotów, które działają w branży e-commerce, ale unikają płacenia podatków.

Obowiązek raportowania do Krajowej Administracji Skarbowej ma być realizowany po roku, więc pierwsze raporty do analiz trafią w 2024 roku.

Jeśli zastanawiasz się nad działalnością w branży e-commerce, sprawdź ofertę Sellingo. To internetowa platforma sprzedażowa, dzięki której prowadzenie e-sklepu jest naprawdę proste i poradzą sobie z tym zadaniem nawet początkujący przedsiębiorcy. Procesy zarządzania sklepem online zostają zautomatyzowane, klient może liczyć na działania reklamowe oraz integrację wielu kanałów sprzedaży. Sam panel administracyjny e-sklepu jest niezwykle intuicyjne w obsłudze. Skorzystaj z bezpłatnego okresu próbnego i zdecyduj, czy świat e-commerce to Twój pomysł na w pełni legalny biznes w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj