Sklep internetowy B2B – handel hurtowy on-line

0
2302
b2b

Sprzedaż hurtowa możliwa jest nie tylko stacjonarnie. Firmy mogą zamawiać produkty również za pośrednictwem internetowych sklepów B2B.

Kiedyś zamówienia B2B, czyli odbywające się pomiędzy dwoma podmiotami biznesowymi możliwe były do realizacji tylko stacjonarnie. Teraz, w dobie powszechnego dostępu do internetu, coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy B2B do sprzedaży on-line.

Na czym dokładnie polega specyfika handlu B2B w internecie? W jaki sposób można realizować wtedy zamówienia B2B? Sprawdź nasze porady i dowiedz się, jak jeszcze prościej handlować w sieci!

Zamówienia B2B – czyli jakie?

B2B (ang. business-to-business) to skrót z języka angielskiego, który odnosi się do transakcji handlowych mających miejsce pomiędzy dwoma lub też większą liczbą podmiotów gospodarczych. Termin ten odnosi się także do relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami.

W obszarze B2B uczestniczy cała sieć podmiotów, w tym między innymi producenci, sprzedawcy hurtowi oraz dostawcy. To powoduje, że sieć ta może urastać do sporych rozmiarów, dlatego też obecnie wspierana jest ona przez nowoczesne rozwiązania informatyczne.

B2B – także przez internet

Dzisiaj zamówienia B2B można realizować nie tylko stacjonarnie, czyli w hurtowniach. Alternatywne rozwiązanie to hurtowy sklep B2B działający on-line, czyli pozwalający na zamówienia B2B całkowicie przez internet.

W tym przypadku wyróżnia się dwa podstawowe modele rynków internetowych w handlu B2B, a mianowicie są to:

  • rynki horyzontalne – obejmują różne sektory i dotyczą produktów, które nie są w bezpośredni sposób powiązane z produktów w danej firmie
  • rynki wertykalne – handel dotyczy jednej branży, przedmiotem sprzedaży są dobra powiązane z produkcją w danej firmie

Warto także wskazać, że zamówienia B2B on-line można realizować także na dwa różne sposoby, czyli:

  • eProcurement – proces zaopatrzenia bazuje na systemach pozwalających na współpracę pomiędzy kupującym a dostawcami, wówczas dotyczy on całego procesu zaopatrzenia dla firmy, wspiera przy tym automatyzację obiegu dokumentów z użyciem drogi elektronicznej
  • model aukcyjno-przetargowy – w tym przypadku możliwy jest jednorazowy zakup dóbr ora negocjacja warunków w przypadku zakupów powtarzających się, handel odbywa się przez aukcję, czyli wygrywa najlepsza złożona oferta

Pierwsza z powyższych opcji, czyli eProcurement doskonale nadaje się do realizacji zamówień on-line. Wówczas stosowana jest platforma B2B, która przypomina zwykły sklep internetowy, niemniej jednak może zaoferować dodatkowe funkcje dla kupującego i sprzedającego.

Składanie zamówień B2B przez internet

Firmy prowadzące sprzedaż B2B on-line najczęściej wykorzystują w tym celu specjalne systemy B2B do obsługi swoich sklepów internetowych. Sklepy te przeznaczone są tylko dla klientów biznesowych, dlatego też nie mogą korzystać z nich klienci indywidualni w ramach handlu B2C (ang. business-to-consumer).

Aby firma mogła złożyć swoje zamówienie B2B, musi najczęściej dokonać rejestracji, podając odpowiednie dane. Bardzo często także po rejestracji może ona uzyskać dostęp do informacji cenowych – przed dokonaniem rejestracji ceny nie są widoczne.

Następnie realizacja zamówień odbywa się już w tradycyjny sposób. Platforma B2B prowadzi klienta krok po kroku aż do momentu przyjęcia zlecenia przez internetową hurtownię.

Jak otworzyć sklep B2B on-line?

Założenie sklepu B2B nie musi być problemem! Klucz to wybranie odpowiedniej platformy B2B, która umożliwia uzyskanie optymalnych funkcjonalności oraz dostępu do konkretnych modułów wspierających handel internetowy. Wówczas możliwe jest uzyskanie kompleksowego narzędzia do budowy oraz do prowadzenia relacji biznesowych.

Sprawdzona platforma B2B OMNIcommerce to propozycja przeznaczona dla każdego przedsiębiorcy, który chciałby rozpocząć handel on-line także dla klientów biznesowych. OMNIcommerce to kompletne, skalowalne, funkcjonalne narzędzie zapewniające pełne wsparcie w prowadzeniu sprzedaży on-line.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj