Prowizja od kosztów wysyłki na Allegro – którzy sprzedawcy będą musieli zwijać interes?

0
2106
prowizja od kosztów wysyłki na Allegro

Zapewne słyszeliście już o zmianach, jakie niebawem zastaną nas na Allegro? Większość zmian nie jest tak istotna jak ta jedna, która wywołuje parę z uszu u wielu sprzedawców i soczyste ku&#a mać kiedy przypomnimy sobie o nadchodzącym “szczęściu”. Owszem, chodzi tutaj o najnowszy pomysł Allegro – prowizja liczona od sprzedaży, będzie teraz liczona także i od kosztów wysyłki (czyli prowizja od kosztów wysyłki). Poniżej przeczytasz i zobaczysz na prawdziwych liczbach, jaki to ma naprawdę wpływ na sprzedaż i kto tutaj kogo robi w … wała.

Kto zyskiwał na kosztach wysyłki bez prowizji?

Allegro tłumaczyło zmianę koniecznością wyrównania szans przy patologiach do których dochodziło w niektórych branżach. Weźmy na ten przykład sprzedaż węgla na Allegro.
Sprzedawca oferuje TONĘ węgla. Rynkowa cena około 700 zł.
Cena na aukcji wynosi: 200 zł – prawda, że super promocja?
Koszt dostawy jednakże: 600 zł
Łącznie: 800 zł, czyli 700 zł rzeczywista “cena węgla” oraz 100 zł “rzeczywisty” transport.

 

Powiedzmy wprost. Ciekawy zabieg marketingowy. Sprzedawca ograniczał płatność prowizji od sprzedaży do owych 10% z 200 zł (20 zł), gdzie ktoś inny, uczciwie prowadząc sprzedaż w kwocie 700 zł + 100 zł dostawa, owej prowizji musiał zapłacić 70 zł. Kto na tym zyskiwał? Cwaniaczek, czy uczciwy sprzedawca? Czy owy cwaniaczek był fair wobec tego uczciwego sprzedawcy? Oczywiście, że nie. I właśnie na przeciw takim cwaniakom Allegro wyszło z pewna inicjatywą. Zabijając przy okazji rykoszetem szereg małych biznesów.

Oczywiście nie ma się co łudzić. Allegro ową zmianę nie wprowadza by poprawić byt praworządnym Sprzedawcom, ale dlatego, że owe cwaniactwo opisane powyżej uderzało bezpośrednio w zyski Allegro i ograniczało im kasę. Było to jawne obchodzenie regulaminu i zasad obowiązującej sprzedaży Allegro. Allegro musiało się z tym uporać, gdyż po prostu uciekała im kasa. Najlepiej zrobić to oczywiście pod płaszczykiem poprawienia bytu innym Sprzedawcom – tym działającym poprawnie, w efekcie wprowadzając coś takiego jak prowizja od kosztów wysyłki.

Prowizja od kosztów wysyłki – kto straci najwięcej.

Wiemy już, kto najwięcej zyskiwał na dotychczasowych, nazwijmy to już “starych” zasadach. Teraz przedstawię Wam, kto najwięcej straci na nowej rzeczywistości.

Odpowiedź tutaj jest prosta. Jeżeli ktoś prowadzi sprzedaż mebli, gdzie koszt wysyłki faktycznie wynosi 100-200-300 zł, wówczas ową prowizję 10/20/30 zł doliczy do ceny mebli i jakoś sobie poradzi. A kto na tym najwięcej straci? Będą to firmy które sprzedają produkty po kilka złotych. Jakieś przewody , wtyczki, różnego rodzaju próbki, czy drobne akcesoria warte między 1 a 8 złotych. W sytuacji gdy sprzedają produkt za załóżmy 5 zł. Od tego muszą zapłacić prowizję od sprzedaży w wysokości 50 gr (10% z 5 zł). Pamiętajmy ze 5 zł to cena sprzedaży, powiedzmy że mają wysoką marżę na produkcie i zarabiają na nim … 3 zł. zatem po odliczeniu prowizji od sprzedaży, zostaje 2,5 zł. Ale teraz jeszcze musimy odliczyć koszt wysyłki … Paczkomaty 8,99 zł? (dla łatwiejszego rachunku 9 zł), kurier 14 zł? Zatem z owych 2,5 zł zysku na sztuce, robi się już 1,6 (po odjęciu 90 gr za paczkomat) do skromnych 1,1 zł (po odjęciu prowizji od kuriera). Czy będzie to dochodowy biznes? A podatek dochodowy? VAT? ZUS? …. zysk spadł tutaj o połowę. Jeżeli produkt jest jeszcze tańszy, zysk będzie jeszcze niższy, a gdy wpadnie się jeszcze w minimalną wartość prowizji od sprzedaży – to już w ogóle można zamykać interes. Dlaczego zatem także i Ci sprzedawcy nie wliczą w cenę produktu prowizji od wysyłki? Musieliby zrobić to wszyscy razem, solidarnie. A wiadomo, że ktoś na pewno się wyłamie – z resztą, podchodziłoby to już pod zmowę cenową 🙂 I tym sposobem jeżeli Sprzedawca podniesie cenę produktu z 5 zł do 6,5 zł … to dlaczego Klienci mieliby kupować w tej cenie produkt, skoro u konkurencji dostaną za piątaka?

Jak zatem widać, jest to jedna z najgorszych zmian w ostatnim czasie na Allegro, która bezpośrednio uderzy w portfele Sprzedawców.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj