Popularność druków 3D w Polsce

0
1699
druk 3d

Branża druku 3D jest w naszym kraju nadal stosunkowo młoda, chociaż pierwszy model w trójwymiarze z drukarki powstał na świecie już w 1984 roku. Na początku były to jednak projekty gipsowe i pozostawiały wiele do życzenia. Dzisiaj druk 3D na zamówienie może być indywidualny, a więc doskonale precyzyjny. Model najpierw projektuje się na komputerze, a sam projekt wydruku ogranicza jedynie ludzka wyobraźnia. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż drukarnie 3D w Polsce dopiero rozwijają biznesowe skrzydła, to w krótkim czasie zdobywają już ogromne zainteresowanie.

Nie ma w tym nic dziwnego, bo okazuje się, że wydruki 3D mogą zostać na stałe włączone do podstawowych procesów produkcyjnych. Wynika to z co najmniej kilku czynników. Przede wszystkim druk 3D z powodzeniem zastępuje pracę ludzkich rąk, a sama drukarka jest o wiele bardziej wydajna. W krótkim czasie powstaje o wiele więcej modeli fizycznych, aniżeli te stworzyłby zatrudniony personel ręcznie. Co więcej, koszt druku 3D jest stosunkowo niewielki. Patrząc na wydatki, jakie wiążą się z utrzymaniem kadry i tradycyjnych linii produkcyjnych, drukarka jest naprawdę oszczędna. Do tego w ramach drukowania trójwymiarowych modeli można stosować różne surowce, dzięki czemu udaje się wpływać na oczekiwane właściwości wyrobu oraz jego jakość. Jaki więc może być druk 3D? Cena będzie niższa za wydruki z papieru, folii czy plastiku i innych tworzyw sztucznych, zaś wyższa, jeśli wydruk 3D zostanie wykonany z żywicy czy sproszkowanego metali. To kwestie indywidualne. Polscy przedsiębiorcy nie mają jednak wątpliwości, że produkcja z wykorzystaniem drukarek 3D jest jak najbardziej opłacalna.

Pomijając kwestie kosztów, uwagę warto zwrócić również na zastosowanie rozwiązań innowacyjnych. Nowoczesne firmy muszą na takowe stawiać, jeśli tylko chcą utrzymać się na rynku, oferować potencjalnym klientom odpowiednią jakość ostatecznego wyrobu czy też prześcigać konkurencję. Pewne jest, że dzisiaj przyszedł czas na elektroniczne rozwiązania, a drukarki 3D właśnie takie możliwości dają.

Gdzie można znaleźć podmioty, które oferują druki 3D? Wystarczy wpisać odpowiednie frazy w wyszukiwarkę, uwzględniając przy tym konkretną lokalizację. Jesteśmy pewni, że w każdym większym mieście takich drukarni jest co najmniej kilka. Ciekawostką jest przy tym fakt, że coraz więcej przedsiębiorstw, które stawiają na produkcję z wykorzystaniem wydruków 3D, nabywają takie drukarki na stałe, by włączyć je w codzienną pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj