Orlen pozwał Mbank

0
1902
pozew sądowy

Jak dowiadujemy się z oficjalnego raportu banku Mbank, PKN Orlen pozwał go a także jeszcze jedną instytucję bankową, której nazwy nie ujawniono, Visę oraz Mastercard i żąda od nich odszkodowania o łącznej wysokości 635,7 mln złotych.

Według opublikowanego raportu Mbank o całej sprawie dowiedział się 7 lutego i jest na etapie sporządzania odpowiedzi na pozew. Co konkretnie zarzuca Orlen bankom i innym wskazanym instytucjom finansowym? Według koncernu, te pobierały zbyt wysoką prowizję (opłata interchange) od transakcji realizowanych na stacjach benzynowych. Co więcej, ustaliły ją samodzielnie jeszcze przed wejściem w życie uregulowań prawnych dotyczących wysokości tychże prowizji. Dzisiaj normy unijne regulują prowizję interchange na poziomie 0,2-0,3% od każdej płatności, natomiast przed ich obowiązywaniem Mbank, jeszcze jeden bank, Visa oraz Mastercard miały stosować prowizję przekraczającą nawet 1%.

Orlen zarzuca bankom oraz organizacjom płatniczym działanie w porozumieniu ograniczającym konkurencję na rynku płatności, tym samym naruszając przepisy ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj