wtorek, 30 maja, 2023
20.7 C
Warszawa

Media społecznościowe to nie tylko Facebook i YouTube

Czy wiesz, że z mediów społecznościowych korzysta już ponad 4 miliardy osób na całym świecie? Co ciekawe, każdego dnia tworzonych jest blisko 2 miliony nowych kont. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że całkowita populacja na świecie to 7,81 miliardów osób, z telefonów komórkowych korzysta przeszło  5 miliardów mieszkańców całej kuli ziemskiej, a dostęp do internetu posiada 60% ludzi, zdamy sobie sprawę, jak istotny jest mobile i social media w codziennej komunikacji z klientem.

Liderzy social mediów w Polsce i na świecie

Jak podaje Facebook, z portalu przynajmniej raz w miesiącu korzysta już ponad 2,4 miliarda użytkowników, a każdego dnia nawet 1,59 miliarda osób. Z raportu “NapoleonCat”, jaki został przeprowadzony w październiku 2019 roku, wynika, że w Polsce z tego portalu społecznościowego korzysta regularnie ponad 16 milionów osób, głównie są to użytkownicy w przedziale wiekowym 25-34 lata.

Na drugim miejscu plasuje się Youtube z wynikiem ponad 2 miliardów zalogowanych użytkowników (w Polsce miesięczna liczba odwiedzin strony głównej tego kanału przekracza 9 milionów).

Przedstawione wyniki nie pozostawiają cienia wątpliwości – wymienione media społecznościowe są doskonałymi narzędziami do prowadzenia kampanii marketingowych, wzmacniania wizerunku firmy, ale też komunikowania się z potencjalnymi klientami. Okazuje się, że przeciętny użytkownik sieci spędza na portalach społecznościowych nawet 2 godziny dziennie, podczas gdy w ogóle z internetu korzysta średnio 6 godzin w ciągu doby.

Czy reklama w social mediach się opłaca?

Pewne jest, że tradycyjne media, jak radio czy telewizja odchodzą nieco do lamusa, chociaż doskonała kampania reklamowa łączy wszystkie narzędzia dotarcia do potencjalnego klienta. Wiadomo na pewno, że dzisiaj stawia się jednak na performance marketing, którego efekty są przewidywalne, a  jego skuteczność w odniesieniu do zaplanowanego budżetu reklamowego można dokładnie wyliczyć.

Media społecznościowe przestały być już technologiczną nowinką, a obecność firm w sieci jest standardem, a wręcz koniecznością. Trzeba uświadomić sobie, że już 49% światowej populacji regularnie korzysta z mediów społecznościowych, są to dzisiaj najbardziej skuteczne narzędzia reklamowe. W porównaniu z danymi za rok 2019 wzrost liczby użytkowników w 2020 roku wynosi ponad 9%. Media społecznościowe są więc doskonałym miejscem do reklamy, zarówno dla międzynarodowych “rekinów biznesu”, jak i małych, lokalnych firm.

Dlaczego warto inwestować w reklamę w social mediach?

  • Internet jest dzisiaj najpopularniejszym medium,
  • Reklama w social mediach pozwala na interakcje z klientem,
  • Reklama może trafiać do określonego targetu,
  • Efekty są mierzalne.

Spadek zainteresowania Facebookiem

To Facebook od lat uznawany jest za lidera w social mediach, zresztą potwierdzają to statystyki. Wciąż plasuje się na prowadzeniu, ale ma poważną konkurencję. Liczne badania, jak te amerykańskiego Pew Research Center potwierdzają, że FB traci zainteresowanie wśród młodych użytkowników w przedziale wiekowym 13-17 lat. Po piętach depcze mu Instagram, którego notabene Facebook kupił za bagatela miliard dolarów. Ten zgromadził już ponad 1 miliard użytkowników (w Polsce to 7,3 miliona użytkowników), z czego 17% to osoby w wieku 13-17 lat. Coraz bardziej popularny staje się również Tik Tok, który posiada 500 milionów zaangażowanych kont. Wzrasta też liczba użytkowników mediów stricte zawodowych, jak Twitter, to już blisko 330 milionów kont czy LinkedIn ze zbliżoną ilością użytkowników.

Kanały komunikacji społecznej – prognozy na przyszłość

Badania Pew Research Center dowiodły, że nawet 91% użytkowników sieci i mediów społecznościowych, korzysta z tychże kanałów w wersji mobilnej, na smartfonach. W statystykach ujęto przede wszystkim młodzież, bo to ona wskazuje konieczne perspektywy rozwoju w zakresie planowania strategii komunikacji firm. Wiadomo na pewno, że młodzi stawiają dzisiaj na obraz i dźwięk znacznie częściej, aniżeli na treść. To właśnie dlatego uwzględnianie takich kanałów, jak Youtube, Instagram czy Snapchat jest kwestią priorytetową, by budować duże zasięgi.

 

Źródła:

  • https://www.slideshare.net/DataReportal/digital-2020-poland-january-2020-v01?fbclid=IwAR2UgTiM7SN2bZRYxi0DGrFeozDvhrHRr5rAnvkC4lkMPVI7CCMztvkLsl8
  • https://socialpress.pl/2020/02/social-media-w-polsce-i-na-swiecie-najnowsze-dane
  • https://mobirank.pl/2020/10/20/digital-10-2020-juz-ponad-4-mld-uzytkownikow-social-mediow/
  • https://businessinsider.com.pl/media/marketing/ile-ludzi-korzysta-z-facebooka-raport-media-spolecznosciowe-2019/1rktw5f
  • https://www.whysosocial.pl/uzytkownicy-social-media-w-polsce-i-na-swiecie/

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

Znajdziesz nas także tutaj:

174FaniLubię
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -

Latest Articles