Jak przekazać 1% podatku?

0
2143
jak przekazać 1% podatku

Czy wiesz, że każdy z nas może przekazać 1% swojego rocznego rozliczenia podatkowego na wskazaną instytucję pożytku społecznego, stowarzyszenie lub wybraną fundację? Warto z tej opcji skorzystać, ponieważ przeciętnego podatnika nie kosztuje to zupełnie nic, zaś dla potrzebujących może okazać się ogromnym wsparciem.

Obowiązek rozliczenia się

Coroczny PIT jest obowiązkowy dla każdej osoby, która w roku poprzedzającym wygenerowała jakiś dochód. Kursy księgowe jasno mówią o tym, że rozliczenie podatku obowiązuje osoby zarabiające, niekoniecznie te, które jedynie pobierają świadczenia socjalne.
Co ważne, na druku do rozliczenia zawsze znajduje się rubryka, w której można wskazać podmiot, któremu chcemy dać nasz 1% podatku. Należy go odpowiednio wypełnić, by pieniądze rzeczywiście zostały przekazane.
Czy wiesz, że jeśli w ubiegłym roku już skorzystałeś z opcji przekazania 1% wybranym potrzebującym, w tym roku automatycznie również wesprzesz ten sam podmiot? Jeśli pieniądze tym razem chcesz przeznaczyć na inny cel, musisz to wyraźnie zaznaczyć. Inaczej Urząd Skarbowy weźmie informacje z tamtego roku automatycznie.

Czy na pewno możesz przekazać 1% podatku?

Jak wskazują podstawy księgowości, nie każdy może oddać 1% swojego podatku na cele dobroczynne. Ta opcja przeznaczona jest jedynie dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą oraz tych, którzy wypełniają pit 37, a są emerytami. 1% nie mogą oddać ci, których rozlicza pracodawca.

Jak przekazać 1% podatku?

Tak naprawdę nie jest potrzebny nawet kurs księgowości, by móc wesprzeć wybraną organizację. Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni podmiot, a biorąc pod uwagę fakt, że w naszym kraju w ten sposób można wesprzeć finansowo ponad 8000 różnych fundacji, osób czy stowarzyszeń, nie jest to wcale takie proste.
Kiedy już wybraliśmy konkretny obiekt, w deklaracji podatkowej trzeba znaleźć odpowiednią rubrykę (w PIT-37 to pola numer 124 oraz 125). Tam trzeba wpisać nazwę organizacji oraz specjalnie przypisany, identyfikujący ją numer KRD. Można wskazać również konkretną osobę, jaka jest podopieczną danej fundacji – pozwalają na to kolejne pola.

To tak naprawdę wszystko. Cały proces zajmuje dosłownie kilka minut, a trzeba przyznać, że jest wielce pożyteczny. Rozliczając się z Urzędem Skarbowym, możemy jednocześnie wesprzeć tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Jeśli jeszcze nie wysłałeś swojego PIT-a, zrób to czym prędzej i skorzystać z opcji przekazania 1%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj