Informacja o zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej – Fałszywka – nie daj się oszustom!

0
1740
bezpieczeństwo - fałszywy email urząd skarbowy

W ostatnim czasie masowo zostały rozesłane maile o temacie: INFORMACJA O ZAMIARZE WSZCZECIA KONTROLI SKARBOWEJ (pisownia oryginalna).

urząd skarbowy - mail o wszczęciu kontroli

Treść tegoż maila brzmi:

Urzad Skarbowy doreczyl zawiadomienie o zamiarze wszczecia kontroli w dniu 18.06.2016r. Wobec braku mozliwości nawiazania kontaktu telefonicznego w dniach 3-4.06.2019r. i nie zastania podatnika w jego siedzibie w dniu 2.06.2019r. w celu ustalenia terminu wszczecia kontroli. Urzad Skarbowy wyznacza termin wszczecia kontroli na 29.06.2019r. o godz. 9.00

Itd. Itp. Tak jak jest to widoczne na powyższym mailu (pisownia oryginalna, bez użycia polskich znaków).

Nie ma się jednakże czym przejmować. Jest to mail fałszywy, mający na celu wyłudzić od Was dane z komputera bądź po prostu zainfekować Wasz system. W mailu jesteście proszeni o przygotowanie dokumentacji, której lista jest dostępna w załączniku. Gdy otworzysz plik, który nie wątpliwie jest wirusem, Twój komputer zostanie zainfekowany.

O fałszerstwie maila stanowi kilka elementów.

Po pierwsze, Urząd Skarbowy powiadomienia o wszczęciu kontroli wysyła zawsze listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Nigdy takie informacje nie są przekazywane mailowo.

Po drugie, gdy sprawdzimy dokładnie adres mailowy z którego otrzymaliśmy wiadomość, zobaczymy na przykład:

urząd skarbowy wszczęcie kontroli skarbowej mail

Po trzecie, daty mniej więcej się zgadzają, ale terminy wezwania do kontroli jak i wszczęcia kontroli są dłuższe 🙂

Po czwarte, brak polskich znaków także powinien wzbudzić w nas niepewność.

Co należy zrobić, czy otrzymamy fałszywy mail?

Dostałeś mail taki jak powyższy, widoczny na print screenach? Usuń go 🙂 Nie otwieraj ani maila, ani tym bardziej załącznika.

Maile zawsze warto otwierać na podglądzie – pozwalają na to niemalże wszystkie programy pocztowe. Jeżeli odbieramy pocztę bezpośrednio na gmailu, wówczas po stwierdzeniu takiego maila, usuwamy go. Ma on za zadanie jedynie zainfekowanie naszego komputera.

Co zrobić jeżeli mimo wszystko otworzymy zainfekowany plik?

Pierwsze co powinniście zrobić, to przeskanować swój komputer programem antywirusowym. Wówczas będzie można sprawdzić czym dokładnie został system zainfekowany. Jeżeli już będziemy wiedzieli co “nam jest”, wówczas będziemy wiedzieli jak sobie z tym poradzić 🙂 Niestety nie ma jednej drogi rozwiązania zainfekowanego systemu, gdyż nie sposób jest odgadnąć, czym dokładnie system został zawirusowany.

Jeżeli jednakże miałbyś problem i nie wiedział co dalej zrobić? Napisz do nas, chętnie pomożemy -> KONTAKT

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj