Generowanie klucza API do Google Maps

0
2333
Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google - problem z API Google Maps

Strony internetowe sklepów czy innych działalności, które powstały po 22 czerwca 2016 roku i chciałyby być widoczne na mapach Google muszą wygenerować indywidualny klucz API. Z problemem działania mapy mogą zmagać się również dotychczasowi klienci Google, których usługi już działały. Co to jest API? I jak wygenerować klucz?

Artykuł ten niewątpliwie będzie w kręgu twojego zainteresowania, jeżeli w miejscu wyświetlanej mapki strony, pojawi Ci się taki komunikat:

Ta strona nie może poprawnie wczytać Map Google - problem z API Google Maps

Co to jest Google API?

Google API to interfejsy programowania aplikacji specjalnie opracowanych przez zespół Google, za pomocą których możliwe jest połączenie się z usługami Google oraz ich integracja z innymi usługami.

Przykładami takich interfejsów mogą być Google Maps, Translator czy też wyszukiwarka Google. Aby móc efektywnie korzystać z API wymagane jest uwierzytelnienie i autoryzacja przy pomocy protokołu Oauth 3.0.

Dlaczego Google Maps nie działa?

Przyczynę takiego stanu rzeczy można sprawdzić w konsoli JavaScript. Prawdopodobną przyczyną jest brak klucza Google API. Jak już wcześniej wspomniano, Google wprowadziło nowy model rozliczania za korzystanie z jego usług oraz nowy sposób pozyskiwania klucza API do Google Maps.

Można spotkać się z sytuacją, gdy nowy klucz nie zostanie wygenerowany, a wtyczka WordPress będzie dalej działać. Powodem tego będzie najprawdopodobniej ustawienie przez właściciela własnego klucza interfejsu. Takie rozwiązanie, o ile jest darmowe, to także jest ograniczone do 25 tysięcy zapytań API dziennie. Mimo, iż ich ilość wydaje się być wystarczająca, może okazać się za mała dla bardziej wymagających rozszerzeń, a właściciel nie będzie chętny do ponoszenia dodatkowych kosztów.

W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się wygenerowanie klucza API do Google Maps indywidualnie. Jak to zrobić? Szczegółową instrukcję znajdziesz poniżej.

Jak wygenerować klucz API do Google Maps?

Poprzez wprowadzenie zmian 22 czerwca 2016 roku Google sprawiło, że wiele osób korzystających z usługi Google Maps zastanawia się jak wygenerować klucz API, który ponowie umożliwi korzystanie z mapy. Proces generowania klucza nie należy do zbyt zawiłych i wystarczy wykonać kilka podstawowych kroków.

Pierwszy z nich to założenie specjalnego konta Google APIs czyli konta użytkownika usług, lub skorzystanie z już istniejącego konta Google. Robimy to wchodząc na stronę: https://cloud.google.com/maps-platform/

API Google Maps Cloud

Następnym krokiem będzie utworzenie nowego projektu jakim będzie na przykład nazwa prowadzonej działalności, dla której ma być aktywna usługa.

Api Google Maps 2
Jeśli nie posiadamy dodanej karty kredytowej należy wybrać opcję dodania konta płatniczego.

Api Google Maps 3

W tym celu wybieramy opcję “Utwórz Konto Rozliczeniowe”

Api Google Maps 4

Trzeci krok wymaga poświęcenia więcej czasu. Należy wybrać znajdującą się po lewej stronie zakładkę o nazwie library, następnie wybieramy sekcję Google Maps APIs. Wyświetli się lista usług do włączenia. Znajdują się tam Google Static Maps API oraz Google Maps JavaScript API.

Można także pomyśleć nad włączeniem kolejnych usług. Na liście znajdują się jeszcze Google Street View Image API, Google Maps Roads API oraz Google Maps Geolocation API. Mogą one okazać się niezbędne jeśli będziemy chcieli dysponować bardziej rozbudowanymi mapami.

Ostatnim krokiem jest generowanie klucza dla wszystkich włączonych usług. W tym celu należy wybrać z menu znajdującego się po lewej stronie rubrykę “credentials”, następnie Credentials: Create credentials – API key, w okienku klikamy browser key. Na końcu wymagane będzie podanie nazwy, za pomocą której będziemy można rozróżnić klucz od innych.

Po wykonaniu prawidłowo wszystkich opisanych kroków bardzo dobrym rozwiązaniem będzie zablokowanie klucza API do domeny i konkretnych serwerów. Po zapisaniu wszystkich wprowadzonych zmian pojawi się klucz API, który następnie należy skopiować, aby korzystać ze swojej mapy bez ograniczeń.

Ograniczenie płatności

Warto również przypomnieć, że do wyboru jest opcja ustawienia ograniczenia wypłacanej kwoty. Jak to zrobić? W tym celu należy wejść w zakładkę “Ustawienia Płatności” na koncie Google Maps Platform. Następnie wybieramy “Budżety I Alerty” i tworzymy budżet.

Api Google Maps 5

Jeśli nie chcesz, aby kwota wydana na Google Maps przekroczyła umowne 200 dolarów, które sprawia, że korzystanie z map jest darmowe, koniecznie wybierz tę opcję. Po przekroczeniu tej kwoty mapy przestaną się wyświetlać na naszej stronie do końca miesiąca kalendarzowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj