Czy nasze dzieci są bezpieczne podczas jazdy, w samochodzie?

0
2519
fotelik dziecięcy

Z drogowych statystyk wynika, iż Polska znajduje się na drugim miejscu w Unii Europejskiej, jako kraj, w którym ginie w wypadkach komunikacyjnych, najwięcej dzieci do piętnastego roku życia. Jak się przed tym chronić i właściwie dbać o bezpieczeństwo naszych dzieci podczas jazdy samochodem?

Bezpieczeństwo w Polsce, a bezpieczeństwo w Szwecji

Dlaczego, kiedy w Polsce ginie 91 dzieci w wypadkach samochodowych, to w Szwecji ginie zaledwie troje. Dociekliwy mogą przytoczyć argumenty, że Szwecja jest mniejsza niż Polska, jednak nie chodzi o ilość, a o bezpieczeństwo i zdrowie naszych dzieci. Dlatego odsuńmy większość usprawiedliwień na bok. Prawda jest taka, że jako ludzie nie potrafimy nad wszystkim zapanować, ale mamy rozum i potrafimy przewidzieć, co może wydarzyć się na drodze i wybrać rozwiązania, które gwarantują naszym dzieciom ochronę i bezpieczeństwo.

Najczęściej popełniane błędy przez rodziców

Brak merytorycznej wiedzy. Fotelik samochodowy większość rodziców kupuje już po narodzinach dziecka. Co oznacza, że wracając z miejsca porodu, trzymają nowonarodzone dziecko w ramionach, bez odpowiedniego zabezpieczenia. Dodatkowym mankamentem jest ilość czasu, jaka poświęcają na wybór fotelika samochodowego. Niestety nie jest to takie proste, jak większość rodziców myśli. Z badań wynika, że rodzice wybierają fotelik dla dziecka w mniej niż jeden dzień, czasami telewizor lub zmywarkę wybierają dłużej. Dlatego wystrzegając się błędów innych, poświęćmy czas i uwagę, aby zapewnić naszym dzieciom maksimum bezpieczeństwa i odpowiednią ochronę podczas jazdy.

Bezpieczeństwo podczas jazdy, ponad wszystko

Wybierając foteliki dziecięce do samochodu, większość rodziców kierowała się wyznacznikiem, czy będzie on pasował do wózka, a nie czy spełni swoją ochronną funkcję. Kiedy kupujemy fotelik samochodowy, musimy dokładnie go dopasować do posiadanego samochodu. Powinien on być kompatybilny z naszym autem, tylko poprawne zamontowanie foteliki samochodowe gwarantują najwyższe bezpieczeństwo.

Fotel odwrócony tyłem do kierunku jazdy

66% Szwedów deklaruje, że wozi swoje dzieci tyłem do kierunku jazdy, aż do czwartego roku życia. Z badań wynika, że przewożenie dziecka tyłem jest obecnie najbezpieczniejszym sposobem jazdy. Dzieci przewożone tyłem, które brały udział w wypadku samochodowym, mają zdecydowanie rzadziej urazy głowy i szyi oraz zdecydowanie rzadziej giną.

Czy warto kupić używany fotelik samochodowy?

Nie zaleca się kupowanie używanych fotelików dziecięcych, gdyż jest to bardzo ryzykowne posunięcie. Nie wiemy, czy ten fotelik nie brał już udziału w wypadku samochodowym, co całkowicie go dyskwalifikuje. Niestety może on być też stary technologicznie i nie gwarantować w pełni ochrony oraz bezpieczeństwa naszym dzieciom. Oczywiście, jeżeli fotelik pochodzi z pewnego źródła, wcześniej używała go Twoja przyjaciółka, do której masz pewne zaufanie, to używany fotelik nie powinien być problemem, jednak jeśli nie masz zaufania do źródła, nie podejmuj ryzyka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj