wtorek, 30 maja, 2023
21.8 C
Warszawa

Darmowy regulamin dla sklepu internetowego

Każdy sklep internetowy musi posiadać regulamin. Nie ma wątpliwości, że to jeden z najważniejszych punktów funkcjonowania sprzedaży w wirtualnym świecie i należy pomyśleć o nim jeszcze przed uruchomieniem platformy sprzedażowej. Jakie dokładnie elementy powinien zawierać regulamin sklepu online? Szczegóły prezentujemy poniżej.

 

Co zawiera regulamin e-sklepu?

Regulamin sklepu, jaki musi być udostępniony w witrynie sklepowej, tak by każdy potencjalny klient miał do niego swobodny dostęp, to nic innego jak zbiór zasad, które regulują funkcjonowanie e-sklepu, jego działalność, przepływ wszelkich transakcji oraz podejście do klienta. Co istotne, regulamin jest podstawowym dokumentem, który określa prawa i obowiązki sklepu działającego w sieci, ale także prawa i obowiązki każdego klienta.

Ciekawostką jest to, że regulamin może być indywidualny dla każdego e-sklepu, natomiast zawsze musi być zgodny z przepisami polskiego prawa. Zapisy w nim zawarte nie mogą być krzywdzące dla konsumentów. Regulamin musi być w pełni czytelny i zrozumiały dla odbiorców, nie może wprowadzać w błąd ani zawierać tzw. kruczków prawnych.

Zapisy w regulaminie e-sklepu mogą być dowolne, w zależności od charakteru prowadzonej sprzedaży czy indywidualnej polityki realizowanej komunikacji pomiędzy sprzedawcą a nabywcą. Natomiast tworząc ten dokument, należy mieć na uwadze Ustawę o prawach konsumenta, Ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów, Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną i wszelkie rozporządzenia (w tym unijne), które dotyczą branży e-commerce.

Informacje, jakie są niezbędne w każdym regulaminie sklepu internetowego, to te, które mają na uwadze:

  • opis przedmiotu transakcji,
  • opis warunków świadczenia usług sprzedażowych,
  • zawieranie umowy sprzedaży,
  • informacje o możliwych reklamacjach, zwrotach, odstąpieniu od umowy,
  • informacje o sposobie płatności za e-zakupy,
  • informacje o możliwych sposobach dostawy, w tym opłatach za dostarczenie nabytych produktów bądź usług,
  • wytyczne RODO.

 

Regulamin sklepu za darmo

Jak widać, regulamin sklepu online wcale nie jest dokumentem łatwym do stworzenia, najczęściej zajmują się tym wyspecjalizowani w branży prawnicy. Ponieważ bez regulaminu e-sklep nie może prowadzić sprzedaży, zapisy muszą być stworzone jeszcze przed jego otwarciem.

Dobrym sposobem jest “pójście na skróty”, co nie oznacza oczywiście wybrania opcji gorszej. Korzystając z platform sklepów online, na przykład w Sellingo, właściciele sklepów internetowych mogą otrzymać darmowy regulamin działalności sklepu wraz z polityką prywatności. To ogromne ułatwienie, które nie tylko oszczędza finanse, ale i czas. Dodatkowo Sellingo udostępnia opcję różnych pakietów abonamentowych oraz możliwość wypróbowania platformy sprzedażowej całkowicie za darmo.

Darmowy wzór regulaminu sklepu online jest standardowy i jednolity. Zawsze należy jednak wprowadzić do niego indywidualne dane, jakie dotyczą sprzedającego, rejestracji, zasad płatności, reklamacji bądź zwrotów.

Przedsiębiorcy, którzy pobierają darmowy regulamin sklepu z innego źródła, powinni zawsze zweryfikować jego treść, przede wszystkim sprawdzić, czy zapisy nie zawierają niedozwolonych klauzul.

Related Articles

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!

Znajdziesz nas także tutaj:

174FaniLubię
0SubskrybującySubskrybuj
- Advertisement -

Latest Articles