Darmowy regulamin dla sklepu internetowego

0
2335
darmowy regulamin dla sklepu internetowego

Każdy sklep internetowy musi posiadać regulamin. Nie ma wątpliwości, że to jeden z najważniejszych punktów funkcjonowania sprzedaży w wirtualnym świecie i należy pomyśleć o nim jeszcze przed uruchomieniem platformy sprzedażowej. Jakie dokładnie elementy powinien zawierać regulamin sklepu online? Szczegóły prezentujemy poniżej.

 

Co zawiera regulamin e-sklepu?

Regulamin sklepu, jaki musi być udostępniony w witrynie sklepowej, tak by każdy potencjalny klient miał do niego swobodny dostęp, to nic innego jak zbiór zasad, które regulują funkcjonowanie e-sklepu, jego działalność, przepływ wszelkich transakcji oraz podejście do klienta. Co istotne, regulamin jest podstawowym dokumentem, który określa prawa i obowiązki sklepu działającego w sieci, ale także prawa i obowiązki każdego klienta.

Ciekawostką jest to, że regulamin może być indywidualny dla każdego e-sklepu, natomiast zawsze musi być zgodny z przepisami polskiego prawa. Zapisy w nim zawarte nie mogą być krzywdzące dla konsumentów. Regulamin musi być w pełni czytelny i zrozumiały dla odbiorców, nie może wprowadzać w błąd ani zawierać tzw. kruczków prawnych.

Zapisy w regulaminie e-sklepu mogą być dowolne, w zależności od charakteru prowadzonej sprzedaży czy indywidualnej polityki realizowanej komunikacji pomiędzy sprzedawcą a nabywcą. Natomiast tworząc ten dokument, należy mieć na uwadze Ustawę o prawach konsumenta, Ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów, Ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną i wszelkie rozporządzenia (w tym unijne), które dotyczą branży e-commerce.

Informacje, jakie są niezbędne w każdym regulaminie sklepu internetowego, to te, które mają na uwadze:

  • opis przedmiotu transakcji,
  • opis warunków świadczenia usług sprzedażowych,
  • zawieranie umowy sprzedaży,
  • informacje o możliwych reklamacjach, zwrotach, odstąpieniu od umowy,
  • informacje o sposobie płatności za e-zakupy,
  • informacje o możliwych sposobach dostawy, w tym opłatach za dostarczenie nabytych produktów bądź usług,
  • wytyczne RODO.

 

Regulamin sklepu za darmo

Jak widać, regulamin sklepu online wcale nie jest dokumentem łatwym do stworzenia, najczęściej zajmują się tym wyspecjalizowani w branży prawnicy. Ponieważ bez regulaminu e-sklep nie może prowadzić sprzedaży, zapisy muszą być stworzone jeszcze przed jego otwarciem.

Dobrym sposobem jest „pójście na skróty”, co nie oznacza oczywiście wybrania opcji gorszej. Korzystając z platform sklepów online, na przykład w Sellingo, właściciele sklepów internetowych mogą otrzymać darmowy regulamin działalności sklepu wraz z polityką prywatności. To ogromne ułatwienie, które nie tylko oszczędza finanse, ale i czas. Dodatkowo Sellingo udostępnia opcję różnych pakietów abonamentowych oraz możliwość wypróbowania platformy sprzedażowej całkowicie za darmo.

Darmowy wzór regulaminu sklepu online jest standardowy i jednolity. Zawsze należy jednak wprowadzić do niego indywidualne dane, jakie dotyczą sprzedającego, rejestracji, zasad płatności, reklamacji bądź zwrotów.

Przedsiębiorcy, którzy pobierają darmowy regulamin sklepu z innego źródła, powinni zawsze zweryfikować jego treść, przede wszystkim sprawdzić, czy zapisy nie zawierają niedozwolonych klauzul.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj