Allegro Smart – nowy pomysł Allegro?

0
2252
Allegro smart

Allegro Smart – czy nowa jakość w zakupach on-line?

Allegro już od dawna odchodzi od typowego serwisu aukcyjnego, a przerodził się na przestrzeni ostatnich lat, i to na naszych oczach, w prężnie działającą platformę sprzedażową. Co kilka miesięcy obserwujemy kolejne zmiany jakie dotykają Allegro, które wcześniej są skrupulatnie badane na grupach testowych. Przynajmniej od początku 2018 roku, Allegro testowało różnego rodzaju darmowe wysyłki, wysyłając do Sprzedawców informacje, że jeżeli zdecydują się udostępnić jedną z opcji swoich dostaw jako darmową, wówczas będą dodatkowo promowani, a ich oferty zostaną wyżej pozycjonowane przez algorytm ofertowy. Nie bez znaczenia jest fakt, że Allegro we współpracy z InPostem ustaliło pewnego rodzaju górną granicę kosztów wysyłki za pośrednictwem paczkomatów, kuriera InPost i przesyłek Allegro inPost. Oczywiście, możemy koszty ustawić na dowolnym poziomie, ale jeżeli przekroczymy sugerowany próg Allegro, wówczas zostaniemy pozbawieni możliwości skorzystania z dodatkowych benefitów.

Jakich? Na konkretnym przykładzie. W sytuacji gdzie ustawimy maksymalny koszt wysyłki za pomocą paczkomatów na 8.99 zł (przedpłata) wówczas możemy skorzystać z wysyłki logując się do paczkomatów za pomocą danych z Allegro i wówczas jako sprzedający zapłacimy także 8,99 zł za owa przesyłkę, bez względu na to, czy będzie to gabaryt A, B czy C. Jednocześnie każdy kto ma podpisaną bezpośrednią umowę z InPostem wie, że koszt wysyłki A i B jest mniej więcej porównywalny, ale koszt gabarytu C jest już zdecydowanie wyższy – zatem mamy tutaj oszczędność dla Sprzedawcy. Jaki minus? Otóż w tej formie przesyłki za kwotę 8,99 zł nie mamy możliwości doliczyć kosztów opakowania/pakowania.

Przejdźmy zatem do konkretów i rzeczywistych warunków uczestnictwa w programie, zarówno tych dla Kupującego jak i Sprzedawcy.

Allegro Smart – warunki uczestnictwa – Kupujący

Allegro Smart! jest programem, który można zakupić w dwóch wersjach terminowych. Pierwszy wariant jest na 6 miesięcy w kwocie 39 zł, drugi to 12 miesięcy obowiązywania usługi za 49 zł. Dysproporcję widać od razu i niewiele osób chyba zdecyduje się na 6 miesięczny wariant, skoro dopłacając 25% więcej, można otrzymać podwójny czas aktywności usługi.

Jeżeli z usługi nie będziemy po zakupie zadowoleni, istnieje możliwość z jej rezygnacji w przeciągu 30 dni. Co konkretnie obejmuje Allegro Smart! – jakie korzyści otrzymujemy:

 • to co najważniejsze, czyli do 365 wysyłek w przeciągu 12 miesięcy. Pojawiają się także dodatkowe warunki, mianowicie: usługa dotyczy wysyłek, które przekroczą kwotę minimalną 40 zł od jednego Sprzedawcy oraz takich, którzy są oznaczeni znakiem „Smart!”.

 • darmowy zwrot – jeżeli nie jesteśmy zadowoleni z zakupu, który dokonaliśmy za pośrednictwem dostawy Allegro Smart!, wówczas możemy dokonać darmowego zwrotu za pośrednictwem Paczkomatów lub Poczty Polskiej. Warto dodać, że już obecnie, bez uczestnictwa w programie Allegro Smart!, wybierając jako formę dostawy Paczkomaty – zwroty także są bezpłatne.

 • Smart! okazje – dzięki uczestnictwu w programie Allegro Smart!, mamy mieć dostęp do specjalnych Smart! okazji. Na ile one będą okazjonalne, to już czas pokaże 😉

 • 10 Monet gratis – za zakup Allegro Smart! otrzymujemy dodatkowo 10 monet, które później możemy wymieniać na kupony rabatowe przy zakupach. 10 Monet to wartość 10 zł, które obniżą nam zakupy – zatem kwota którą zapłaciliśmy, już zwróciła się o 10 złotych 🙂

 • Priorytetowa obsługa – zgodnie z informacją na stronie Allegro – w Programie Ochrony Kupujących, Allegro gwarantuje nam zwrot pieniędzy w przeciągu 2 dni roboczych – aby coś więcej na ten temat powiedzieć, trzeba by to przetestować. Gdy kiedyś z tego programu korzystałem, pierwotnie musiałem udać się na Policję i złożyć doniesienie o popełnieniu przestępstwa (oszustwo), następnie z nadanym numerem sprawy zgłaszałem się do Allegro, które wypłaciło kwotę mojej straty w przeciągu około tygodnia.

Przyjrzyjmy się teraz punktom do których możemy zamówić przesyłkę za darmo. Istotne jest, że program NIE DOTYCZY wszystkich form dostawy, a jedynie wybranych, a są to:

 • Paczkomaty InPost (koszt wysyłki bez uczestnictwa w Programie 8,99 zł);
 • Paczka w Ruchu (koszt wysyłki bez uczestnictwa w Programie 6,70 zł);
 • Poczta Polska – odbiór w punkcie oraz list polecony (koszt wysyłki bez uczestnictwa w Programie 8,00 i 5,90 zł);
 • Odbiór w punkcie Żabka (koszt wysyłki bez uczestnictwa w Programie 8,00 zł)
 • Odbiór w punkcie Freshmarket (koszt wysyłki bez uczestnictwa w Programie 8,00 zł)
 • Odbiór w punkcie Staja Paliw ORLEN (koszt wysyłki bez uczestnictwa w Programie 8,00 zł)

Dla mnie osobiście, gdzie najczęściej korzystam z form dostawy: Paczkomaty, Kurier, Paczka w Ruchu – rozwiązanie to jest bardzo satysfakcjonujące. W prawdzie nie ma wśród darmowych dostaw kuriera, ale punkty odbioru Paczkomaty i Paczka w Ruchu są dla mnie równie korzystne i korzystam z nich wielokrotnie w przeciągu roku.

Smart! okazje można sprawdzić pod linkiem:
https://allegro.pl/strefaokazji/smartokazje

Na pierwszy rzut oka nie rzuciło mi się nic szczególnie bardzo okazjonalnego w cozy, ale faktycznie ceny sa nieco niższe od rynkowych.

Korzystając jednak z darmowych dostaw dzięki Allegro Smart!, trzeba pamiętać aby zakupów dokonywać u Sprzedawców oznaczonych owym znakiem:

smart allegro

A ponadto, aby zakupy od jednego Sprzedawcy wynosiły minimum 40 zł.

Nie jest to kwota nadto wysoka jak na zakupy na Allegro, chyba że kupujemy jakąś drobnicę, wówczas darmowa dostawa może wymusić na nas specjalne dodaie jakiegoś drugiego produktu – niekoniecznie nam potrzebne – oczywiście jeżeli chcemy skorzystać z programu darmowej wysyłki 🙂

Allegro Smart – warunki uczestnictwa – Sprzedawca

Na początku umiarkowana pochwała dla Allegro. Jest to jedna z niewielu akcji, a na pewno jedyna, która obecnie mi przychodzi do głowy, która:

  • nie wymaga od Sprzedawców dodatkowych działań, często kłopotliwych do realizacji przy większej ilości sprzedawanych produktów, aby zostali zakwalifikowani do programu Smart! aby nasz sprzedawane produkty, zostały oznaczone promocyjną ikonką. Nie musimy wprowadzać żadnych dodatkowych cenników, nie musimy się nigdzie zgłaszać, nic weryfikować, ponad to na jakich warunkach sprzedajemy po ostatnich zmianach zasad.

  • i co bardzo ważne – Sprzedawcy nie ponoszą dodatkowych kosztów! Dokładnie tak! Koszty wysyłek w tym wypadku leżą już po stronie Allegro i są one refundowane Sprzedawcom. Sprzedawcy nie ponoszą dodatkowych kosztów tak jak to chociażby w przypadku Monet Allegro. Wystarczy, że w ramach oferty dostaw, mamy udostępniona chociaż jedną z tych, które Allegro oferuje jako darmowe (zobacz wyżej – w warunkach dla Kupującego), i cenę mamy ustanowioną do maksymalnej sugerowanej przez Allegro.

Aby jako Sprzedawca, być włączonym do programu Allegro Smart!, trzeba spełnić kilka wymogów, mianowicie:

 1. Sprzedawca musi posiadać status Super Sprzedawcy (zgodnie z wymogami programu), LUB posiadać minimum 98% poleceń (nowa wersja „pozytywnych komentarzy” – czyli tzw. łapki w górę).

 2. Terminowa realizacja zamówień, nienaganna obsługa Klienta oraz udzielanie Kupującemu niezbędnej pomocy i wsparcia pozakupowego – w formie kontaktu z Kupującym w ramach „Dyskusji Allegro”. Jakie konkretnie wymogi i progi graniczne powinien spełnić Sprzedawca – nie zostało to na chwile obecną uściślone. Wiadome są tylko ogólne informacje, o czym poniżej.

 3. Terminowe regulowanie płatności za usługi świadczone przez Allegro. Zatem jeśli płacimy terminowo faktury dla Allegro, to w nagrodę jesteśmy wyróżnieni Smartem!. Co się stanie jeżeli opóźnimy się z płatnością? Przykład: z pewnych względów spóźniłem się z płatnością i została zablokowana sprzedaż na 3 dni – czy wyleciałem z programu Smart!? Nie 🙂 Płatność uregulowana, konto sprzedażowe nadal w programie :). Czy jest to norma? Nie wiem, możliwe, że w przyszłości Allegro bardziej restrykcyjnie będzie do tego tematu podchodziło. Czas pokaże.

 4. Wszystkie oferty wystawione na Allegro, muszą spełniać warunki określone w regulaminie Allegro – czyli krótko mówiąc, prezentacja oferty sprzedażowej musi być zgodna z nowym szablonem Allegro 🙂

 5. Sprzedający jest zobowiązany udostępnić w ramach oferty co najmniej jedną metodę dostaw produktów, zgodnie z listą darmowych dostaw Allegro, jak wyżej wspomniałem. Są to Paczkomaty, Paczka w Ruchu, Punkt odbioru Poczta Polska (lub list polecony), Żabka i stacja ORLEN, a koszt owej dostawy nie może przekroczyć maksymalnego progu sugerowanego przez Allegro.

 6. Allegro refunduje koszty wysyłki, przy zakupie za minimum 40 zł.
 7. Ustanowiona i zgodna z warunkami Allegro polityka Zwrotów Towarów (aktywny Sprzedawca na Allegro powinien już dawno mieć ten formularz wypełniony).

Co jest bardzo istotne, kolejne warunki jakie będzie trzeba spełnić od 1 stycznia 2019 roku. O ile powyższe zasady nie są nadzwyczajne i spełnia je zdecydowana większość Sprzedawców, o tyle od 1 stycznia 2019 roku dojdzie kolejny warunek uczestnictwa Sprzedawców w programie:

 1. Od 1 stycznia 2019 roku Sprzedawca będzie zobowiązany zadeklarować w treści oferty możliwość nadania przesyłki w ciągu 24 godzin i jej faktyczne nadanie w tymże terminie, co będzie weryfikowane poprzez udostępnienie Allegro numeru przewozowego przesyłki (poprzez Moje Allegro lub API Allegro).

 2. Od 1 stycznia 2019 będzie obowiązek przynajmniej w 50% udostępniać Allegro (a więc i Klientom) numery listów przewozowych dla powyższych przesyłek, a w terminie do końca roku 2019, udostępnienie śledzenia przesyłki musi wzrosnąć do … 98%!

Allegro Smart – czy warto?

Trzeba na ten program spojrzeć oddzielnie z perspektywy Sprzedającego jak i Kupującego. Skupmy się pierw na perspektywie Sprzedającego, gdyż pozwoli nam to ukazać przyszłość programu jak i ilości Sprzedających, którzy w nim w przyszłości będą brali udział, a tym samym, ilości ofert jaką będą mieli do wyboru Kupujący.

Allegro Smart! – Sprzedawca

Patrząc obiektywnie na warunki programu, obecnie są one całkiem przyzwoite, ale zmiany, które są zapowiadane w 2019 roku, myślę, że wytną około 20-40% obecnych uczestników programu. Jeżeli zmniejszy się ilość Sprzedawców na Allegro z ofertą w ramach Smart!, straci ona nieco na atrakcyjności także dla Kupujących. Jeżeli skala spadku Sprzedawców będzie zbyt wysoka, Allegro wówczas byłoby zmuszone do zmniejszenia rygorystycznych zasad, które będą miały obowiązywać od 2019 roku.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że w ostatnich dwóch miesiącach Sprzedawcy mieli podwyżkę kosztu prowadzenia sklepów na Allegro. Wcześniej była to kwota 9,99 zł/msc. Obecnie już jest to koszt 39 złotych miesięcznie 🙂 Czy wiecie już mniej więcej, skąd się wzięło finansowanie owego programu :)?

Czy warto korzystać z Allegro Smart! jako Sprzedający? Oczywiście, dlaczego nie :), o ile spełniamy na razie warunki, i jest dla nas Sprzedawców „darmowe” to przecież nie będziemy się tego pozbywać 🙂 Czy przełoży się to faktycznie na większą ilość zamówień? Okaże się po kilku miesiącach i wówczas będzie można podjąć decyzję, czy warto się dostosowywać do kolejnych, dość poważnych i konkretnych wymogów Allegro, czy też gra jest nie warta świeczki (dla wyjaśnienia, obecnie mamy ustawioną realizacje zamówienia w przeciągu 2 dni – taki bezpieczny dla nas termin).

Teraz przejdźmy do oceny programu Allegro Smart! od strony kupującego.

Allegro Smart! – Kupujący

Jeżeli jesteśmy „niedzielnym” użytkownikiem Allegro i zakupy robimy „raz na ruski rok”, wówczas owa oferta niekoniecznie będzie dla nas atrakcyjna. Przy jakiej ilości program się opłaca? Prosto to policzyć. Przyjmijmy wariant roczny za kwotę 50 zł (stricte 49 zł). 50 zł minus 10 zł (dostajemy wszakże 10 Monet, które wymieniamy na kupon rabatowy obniżający zakupy o 10 złotych), zostaje 40 złotych, które dzielimy na wysyłki. W moim przypadku wybiorę NAJTAŃSZĄ wysyłkę z której korzystam (paczka w Ruchu), której koszt standardowo to 6,7 zł. Wychodzi 5,97 przesyłki, czyli zaokrąglając 6 przesyłek Paczki w Ruchu lub 5 przesyłek do Paczkomatów (dokładnie 4,45 przesyłki, w kwocie 8,99 zł).

Allegro Smart! – podsumowanie

Allegro Smart! jest korzystny jak się okazuje zdecydowanie bardziej dla Kupujących niż Sprzedawców. Jeżeli zatem w ciągu roku, będziemy w stanie zamówić minimum 6 przesyłek powyżej 40 zł każda, i opcja dostawy do Paczkomatu lub Paczka w Ruchu jest dla nas korzystna – wówczas i sama oferta na pewno spełni nasze oczekiwania i pozwoli nam zaoszczędzić na kosztach wysyłki. A Sprzedawcy? A Sprzedawcy standardowo poprzez wyższe koszty prowadzenia sklepu na Allegro (podwyżka 2 miesiące temu z 9,99 zł na 39 zł) pokryją pośrednio w części owe dostawy 🙂 Plus jest tylko taki, że Sprzedawcy nie będą bezpośrednio pokrywać kosztów „darmowych wysyłek” z tytułu Allegro Smart!, dlatego też Kupujący nie powinni obawiać się podwyższania cen produktów celem ukrycia w nich dodatkowych/ukrytych kosztów wysyłki. A na ile program się sprawdzi – zobaczymy za pewien czas 🙂

Ja osobiście jestem umiarkowanym optymistą 🙂 Zarówno jako Kupujący jak i Sprzedawca – zachęcam do obserwowania tematu i sprawdzenia, co się z niego rozwinie, i czy branża e-commerce pójdzie w tym kierunku, wskazanym przez Allegro, czy też wybierze zupełnie odmienną ścieżkę handlu 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj